نقاشی‌های “چیبا میا موتو” هنرمند ژاپنی که با نگاه ویژه به طبیعت گیلان خلق شده است 13 تا 20 اسفندماه در گالری “کوچه باغ ” رشت به تماشا در می‌آید.

بخشی از آثار این نمایشگاه با استفاده از تکنیک‌های “سومیا” که تکنیکی ویژه و رایج میان نقاش‌های ژاپنی است صورت گرفته است.

محمدرضا شفیعی کدکنی در استیتمنت این نمایشگاه نوشت: “همیشه نسبت به سرزمین ژاپن و هنر ژاپن شیفتگی داشته‌ام و در میان هنرهای این قوم سربلندِ فروتن بیش از همه عاشق نقاشیِ ژاپن بوده‌ام ، بی‌آن که اطلاعی فنی و کارشناسانه  نسبت به نقاشی عموما و نقاشی ژاپنی خصوصا، داشته باشم.

پشت جلد مجموعه‌های شعرهای من، همه با نقاشی ژاپنی آراسته شده است و هر وقت ناشر خواسته است آن را عوض کند موافقت نکرده‌ام. حس طبیعت‌گرایی و طبیعت دوستی که ویژگیِ شعر من است، و قولی است که جملگی بر آنند ، مرا به نقاشی ژاپنی همیشه پیوند داده است.

چند سال قبل که چند تابلو از کارهای خانم چیبا را دیدم از ایشان خواستار شدم که اسلایدی از آنها به من مرحمت کنند تا برای مجموعه های شعری آینده ام از آن ها استفاده کنم.جز این که بگویم مسحور لطافت هنر نقاشی ژاپن هستم و در کارهای خانم چیبا – که سرشار از عناصر طبیعت ایرانی با چشم انداز ژاپنی است- یک ویژگی خاصی را احساس می کنم که در دیگر آثار نقاشان ژاپنی من آن را ندیده ام.

امیدوارم صاحبنظران حوزه هنر نقاشی مرا در این داوری که دارم به باد انتقاد نگیرند و اجازه دهند که یک هنرنشناس هم حق داشته باشد که احساس خود را درباره مجموعه از آثار هنری با بیانی غیر فنی عرضه کند.»

این هنرمند نقاش پیش از این در سال 90 نقاشی های خود را با همین عنوان در گالری “هفت ثمر” به نمایش گذاشته بود که “پرویز کلانتری”برای آن نمایشگاه استیتمنت نوشته بود.

این هنرمند ژاپنی تا کنون بیش از هشت نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و ژاپن برگزار کرده است که نمایشگاه انفرادی در هتل استقلال( هیلتون سابق) تهران در سال 1977 ، و برگزاری نمایشگاه گروهی بین سال های 1970 تا 1985 در موزه فرهنگ و هنر کیوتو از مهم ترین نمایشگاه های این هنرمند بوده است.

نمایشگاه نقاشی های چیبا میاموتو با عنوان “دنیای چیبا” 13 تا 20 اسفند 1395 همه روزه از ساعت 16 تا 20 در گالری کوچه باغ واقع در گیلان ،جاده رشت به انزلی  ، بعد از خمام، گورابجیر صحرا ،کوچه سیار ، شماره 74 میزبان علاقمندان به هنر نقاشی است.

منبع