بج سینه چیست و چه کاربردی دارد؟

بج سینه چیست

بج سینه چیست و چه کاربردی دارد؟

بج سینه چیست
بج سینه چیست

آرم و لوگو تصاویری نمادین و ساده هستند که یک برند را نشان می دهند و معمولا تصور می شود که یک پدیده مدرن و جدید هستند در حالی که انسان سال هاست از نشان، علائم و امضاهای مختلف برای شناسایی و ایجاد تمایز استفاده می کند. بج سینه نیز در دسته آرم و لوگو قرار می گیرد. معمولا این بج برای مشخص کردن یک گروه خاص، سمت و عنوان و موسسه طراحی می شود.

ساخت بج سینه بر اساس شواهد و مدارک به سال 1300 میلادی باز می گردد. خانواده های سلطنتی و مشهور بر روی تمام وسایل خود از جمله لباس، نشان خانوادگی را طراحی می کردند. به صورت مدرن نیز اولین بار در سال 1900 مغازه ها برای معرفی خود روی لباس ها لوگویی طراحی می کردند و چاپ انبوه انجام می دادند. به دلیل اینکه بج سینه اغلب کوچک است باید از نوشته و فونت های درشت، رنگ های خاص و قابل توجه استفاده نمود.

ویژگی های بج سینه

ویژگی های بج سینه
ویژگی های بج سینه

معمولا این نوع بج شکل های خاص دایره ای، مثلثی یا بیضی شکل دارد که در اطراف آن از خطوط تیز و سخت استفاده شده است. بج ها همانطور که گفته شد برای بیشتر دیده شدن به فونت های ضخیم و پالت های رنگی فراوان نیاز دارند.

اهمیت بج سینه

اهمیت بج سینه
اهمیت بج سینه

بج ها علاوه بر اینکه در یک گروه هماهنگی ایجاد می کنند و به یک فرد مسئولیت می دهند، اولین راه ارتباطی با فضای بیرون هستند و به افراد دیگر اعلام می کنند، شخصیت موسسه یا گروه را از روی آن شخص قضاوت کنند. طراحی بج سینه نیازمند مهارت های خاص و خلاقانه و تا حدی هم دانش روان شناسی است.

طراحی یک بج نباید حتما به گونه ای باشد که شکل شرکت و موسسه را نشان دهد. در حقیقت بهتر است که اصلا این کار را نکند و از یک فرم انتزاعی استفاده کند. فرم ها و نقش های انتزاعی ماندگاری بیشتری در ذهن مردم دارند. ممکن است در ابتدا مشتری متوجه ارتباط بج با کارخانه یا محصول نشود، اما با معرفی بیشتر آن از طریق تبلیغات آگاهی بیشتری در مردم ایجاد می شود و این فرم انتزاعی برایشان جذابتر می شود.

سبک های رایج بج سینه

ساخت بج سینه

انواع مختلفی آرم و بج وجود دارد که از سبک های خاصی پیروی می کنند اما معروف ترین و رایج ترین نوع آن در حال حاضر شامل:

مدل ساده، زیبا، ظریف و نزدیک به واقعیت: بج های مسطح معمولا به این صورت ساخته می شوند و اغلب تنها از دو رنگ در آن استفاده می شود. شکل های گرد و رنگ های سیاه و سفید کاربرد فراوان دارند. علاوه بر این در فعالیت های بازاریابی و تبلیغات نقش مهمی دارند.

بج های مدرن: این نوع بج معمولا برای معرفی یک گروه کاری یا هنری استفاده می شوند و اکثرا حالت سه بعدی دارند. گاهی برای نشان دادن این حالت سه بعدی از سایه یک رنگ و عمق و سایه استفاده می شود. آرایشگاه ها، فروشگاه ها و مشاغل این چنینی از این بج استفاده بیشتری می کنند.

بج کلاسیک: این نوع بج سینه یک حالت یکپارچه و کلاسیک دارد و معمولا پس زمینه آن شفاف است. در این نوع بج از پالت رنگی قهوه ای، سفید و سیاه، خاکستری و بژ استفاده فراوان می شود و حالتی خاموش و ایستا دارد.

نحوه ساخت بج سینه

از بین سه سبک معرفی شده، مدل ساده و نزدیک به واقعیت استفاده بیشتری دارد زیرا برای کاربردهای تجاری و تبلیغاتی مناسب است. انواع رستوران ها، کافی شاپ ها، بوتیک ها و کارخانه ها از این روش برای طراحی بج سینه کارکنان و معرفی محصول و خدمت خود استفاده می کنند.

بج ها به مشتریان کمک می کنند تا به راحتی یک برند و گروه را تشخیص دهند و به سازمان کمک می کند تا آنها را حفظ کنند. پس از رونق گرفتن یک محصول یا موسسه، افرادی ممکن است از بج آن سازمان و برند کپی برداری کنند و به اعتبار آن آسیب برسانند. بنابراین طراحی یک بج واضح و قابل تشخیص ضروری است.

علاوه بر این افراد چه در نقش مشتری و چه در نقش کارکنان، تمایل دارند عضو یک گروه با ویژگی های متمایز باشند بنابراین سیستم بج سینه در این راستا نقش مهمی دارد.

یک بج سینه می تواند طرحی انتزاعی از شرکت باشد. بج های مدرن بج کلاسیک

به نوین‌تندیسی‌ها، امتیاز دهید... 🙂

میانگین امتیازات ۵ از ۵
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.