وبلاگ

مهلت دریافت آثار برای فراخوان نخستین سالانۀ هنر طراحی کتاب ایران که توسط خانۀ کتاب و با حمایت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار می‎شود، تا ۱۰ آبان ۹۴ تمدید شد.

به گزارش روابط‎عمومی انجمن تصویرگران، مهلت ارسال کتاب به این جشنواره که تا ۲۵ مهر اعلام شده بود تا ۱۰ آبان ۹۴ تمدید شد.
این سالانه آثار را در دو بخش کتاب‎های “بزرگسال” و “کودک و نوجوان” و در گروه‎های “تصویری”، “غیرتصویری” و “علمی و آموزشی” و در سه دستۀ طراحی جلد، طراحی کلی کتاب (گرافیک کتاب غیر از جلد) و طراحی فونت بررسی خواهدکرد.
هدف از برگزاری این سالانه توسط خانۀ کتاب و معاونت فرهنگی ارشاد، توجه دادن دست‎اندرکاران تولید کتاب، مخاطبان و بویژه ناشران به اهمیت طراحی و گرافیک کتاب و همچنین تشویق ناشران، طراحان، گرافیست‎ها و تصویرگران در امر طراحی کتاب و حمایت از آنها برگزار می‎شود.

متن فراخوان:
– این سالانه آبان ماه هر سال و همزمان با هفتۀ کتاب برگزار می‎شود.
– در مورد کتاب‎هایی که از زبان دیگری به زبان فارسی ترجمه شده‎است، ارائۀ یـک نسـخه از کتـاب اصـلی ضرورت دارد که پس از برگزاری جلسات داوری عودت داده خواهدشد.
– کتابی که در سالانه شرکت داده می‎شود، باید دارای مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشـاد اسـلامی و نیـز کتابخانۀ ملی و از نظر متن و تصاویر، با ضوابط فرهنگی حاکم بر جامعه تطابق کامل داشته‎باشد.
۱٫ بخش‎های سالانه
الف) بخش اصلی:
بخش اصلی نخستین سالانۀ هنر طراحی کتاب ایران دارای چهار بخش به شرح زیر است که داوطلبان شـرکت در این سالانه، اعم از ناشران یا افراد حقیقی می‎توانند در یک بخش یا بیشتر شرکت کنند.
۱- کتاب‎های تصویری (منظور کتاب‎هایی است که در آنها تصاویر اعم از فتوگرافی یعنی تصویر عکاسی شده یا ایلوستراسیون یعنی تصویرسازی به مفهوم کلی و عام آن بر متن تسلط دارند)
۲- کتاب‎های غیرتصویری (مانند کتاب‎های ادبیات داستانی یا کتاب‎های گوناگونی با موضوعهای مختلف که یا بدون عکس و طرح و شکل است و یا در تعداد معدود یکی دو شکل یا نمودار یا تصویر در آن کار شده باشد)
۳- کتاب‎های علمی و آموزشی (مانند کتابهای دانشگاهی و کتابهای مقـاطع دیگـر تحصـیلی و کتـاب‎هـای کمک آموزشی)
۴- کتاب‎های کودکان (که کتاب‎های گروه‎های سنی «الف» تا «د» یعنی پیش‎دبسـتانی تـا نوجوانـان را شـامل می‎شود)
ب) بخش‎های جنبی:
علاوه بر بخش اصلی، سالانه دارای دو بخش جنبی به شرح زیر است:
۱- بخش بهترین طراحی جلد کتاب (شامل جلد کتاب‎های شومیز یا کاور جلد کتاب‎های سـخت یـا هـر شـکل ویژه‎ای با هر جنسی که صفحات کتاب را در برگیرد)
۲- بخش طراحی فونت فارسی در دو گروه فونت‎های ویژۀ متن کتاب و فونت‎های طراحی‎شـده بـرای عنـاوین اصلی و فرعی کتاب (یک فونت کامل طراحی‎شده و چگونگی کاربرد آن به عنوان متن یا تیتـر بایـد ارائـه شـود. آثاری هم که هنوز به چاپ و تولید و انتشار نرسیده‎باشند، قابل قضاوت است.)
۲٫ شرایط زمانی:
داوطلبان شرکت در سالانه، با این قید که کتاب آنها در بازۀ زمانی ابتدای سال ۱۳۹۱ تا پایان سـال ۱۳۹۳ و در ایران منتشر شده‎باشد (ملاک تشخیص، شناسنامۀ کتاب است) یـک جلـد از کتـاب را همـراه بـا فُـرم (کـاربرگ) شرکت در سالانه که اطلاعات خواسته شده در آن وارد شده باشد، به نشانی دبیرخانۀ جشنواره ارسال کنند:
نشانی: تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ولی‎عصر و فلسطین جنوبی، خیابان برادران مظفـر جنـوبی، کوچۀ خواجه نصیر، شمارۀ ۲، طبقۀ اول، کدپستی ۱۳۱۵۷۵۳۷۱۵٫
یا به صورت حضوری در ساعت اداری (۸ صبح تا ۱۶) به نشانی فوق تحویل دهند.
اعضای هیئت داوران:
فرشید مثقالی، قباد شیوا، مصطفی اسدالهی، فرزاد ادیبی، مصطفی اوجی‎پور، سیدصادق سجادی، محمود آموزگار، مصطفی رحماندوست و محسن طائب.
ملاک‎های داوری:
معیارهای کلی قضاوت به شرح زیر است:
ـ طراحی مناسب و خلاقانۀ جلد و تطابق آن با مفهوم کتاب و مخاطب آن،
ـ مناسب‎بودن قطع کتاب نسبت به موضوع و مخاطب آن و ابعاد کاغذهای موجود در ایران،
ـ مناسب‎بودن جنس کاغذ نسبت به موضوع و مخاطب آن،
ـ چگونگی طراحی صفحات و رعایت تناسبات متن و تصویر،
ـ انتخاب فونت مناسب و رعایت فواصل بین حروف و فواصل سطرها و میزان حاشیه‎های صفحه و
ـ چاپ و صحافی مناسب.
فرصت ثبت‎نام:
زمان شرکت در نخستین سالانۀ هنر طراحی کتاب در ایران، تـا پایـان وقـت اداری روز چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۴ است.
در هفتۀ کتاب، در نیمۀ آبان نمایشگاهی از آثار منتخـب توسـط داوران برپـا و در همـان هفته در مراسم پایانی، برترین‎ها در بخش‎های گوناگون معرفی و لوح تقدیر و هدایایی به آنها اهدا می‎شود.
در همین مراسم، ناشر یا ناشران برگزیده نیز معرفی می‎شوند. ناشران برگزیده، ناشرانی هستند که کتاب‎های انتشار یافته توسط آنها، بیشترین عناوین را در این سالانه دریافت کرده‎باشند.
دریافت فرم ثبت‎نام و فراخوان

منبع خبر : تندیس مگ