ماهی و مرجان؛ آثار سه نسل از هنرمندان در نیاوران

مجموعه‌ای از آثار ۳۸ هنرمند درباره ماهیان و مرجان‎های خلیج فارس در گالری فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته می‌‎شود.
مینا محیطیان مدیر پروژه “ماهی و مرجان خلیج پارس” که نمایش آثار آن اردیبهشت ماه در گالری فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌‎شود درباره این پروژه و شکل‌گیری آن به خبرنگار تجشمی هنرآنلاین گفت: ایده اولیه این پروژه را خانم هما رستمی شاهواری و درباره پرندگان مهاجر آشورا‌ده مطرح کرد. حاصل این طرح برگزاری یک سفر به آشوراده در سال ۹۲ برای گروهی از تصویرگران و خلق یک مجموعه از آثار تصویرسازی با موضوع پرندگان مهاجر این مکان بود. در حقیقت پروژه “ماهی و مرجان” ادامه همین برنامه است که درباره ماهیان و مرجان‎های در حال انقراض خلیج فارس است.

وی با بیان اینکه این دو طرح به وسیله گروه هنری پیله بهشت طراحی و اجرا شده است افزود: ما یک NGO زیست محیطی هستیم که با شعار “هنر برای حفاظت” فعالیت‎های هنری داریم. فعالیت ما به شکل مستقل است و به جز چند اسپانسر هیچ نهاد خاصی در برگزاری فعالیت‎‌ها به ما کمک نمی‌‎کنند.

مدیر پروژه “ماهی و مرجان” درباره این پروژه همچنین توضیح داد: به دلیل صید بی‎رویه و استفاده از شیوه صید کفی، ماهیان غیر خوراکی، خوراکی، زینتی و غیر زینتی و جانداران مهم دیگر این منطقه مانند مرجان‎‌ها در خطر نابودی قرار دارند. پروژه “ماهی و مرجان” با دعوت ۲۶ هنرمند نقاش و ۱۲ هنرمند تصویرگر به دنبال خلق آثار هنری و جلب توجه مردم و مسئولین به این مشکل زیست محیطی بوده است.

محیطیان ادامه داد: در ابتدا و پس از دعوت از هنرمندان، این گروه ۳۸ نفره با سفر به جزیره کیش، غواصی و بازدید از بازار ماهی‌ این جزیره با انواع مختلف ماهی و جانداران آبزی این ناحیه آشنا شدند و پس از آن سه ماه فرصت داشتند تا آثار خود را با این موضوع خلق کنند.

مدیر پروژه “ماهی و مرجان” با بیان اینکه در کنار نمایشگاه این آثار چند برنامه دیگر نیز برگزار خواهد شد اظهار کرد: افتتاحیه این نمایشگاه ۱۰ اردیبهشت ماه؛ مصادف با روز ملی خلیج فارس برگزار می‌شود؛ در این روز مستندی ساخته محمدعلی اینانلو و محمد تقی وهمیان درباره سفر هنرمندان به جزیره کیش و مراحل شکل گیری مجموعه آثار به نمایش گذاشته خواهد شد. همچنین در مراسم افتتاحیه کتاب آثار این نمایشگاه که به صورت دوزبانه طراحی شده است و نشر هیرمند آن را منتشر کرده نیز رونمایی می‌‎شود.

وی همچنین از اجرای هنر محیطی و نمایش یک ویدئو آرت نیز در روز افتتاحیه نمایشگاه “ماهی و مرجان” نیز خبر داد و گفت: در این مراسم عاطفه خاص به همراه میترا سلطانی یک اثر محیطی را در برابر دید مخاطبان اجرا خواهند کرد. همچنین یک ویدئو آرت ساخته محمود نورایی نیز در این مراسم به نمایش گذاشته خواهد شد؛ این ویدئو “۵۸ درصد” نام دارد و به موضوع مرجان‎‌ها و ماهیان خلیج فارس اختصاص دارد.

در نمایشگاه “ماهی و مرجان” آثاری از هنرمندان نقاش، گرافیست و تصویرگر؛ پرویز کلانتری، حسین محجوبی، گیزلاوارگا سینایی، قباد شیوا، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری، مینا غازیانی، علی ندایی، علی ذاکری، مهنوش مشیری، فاطمه رادپور، فرشید شیوا، طاهره صمدی طاری، شیما خشخاشی، سعید رفیعی منفرد، وحید چمانی، بیتا وکیلی، امیر نصر کم گویان، بابک رشوند، سعید احمدزاده، مهشید دارابی، گلرخ محتاج الفضل، لیلی رشیدی، مرتضی‌پور حسینی، علی زعیم، بهناز جلالی، سبا عربشاهی، لیلا سیفی، آرزو و افروز قلی‌زاده، سمایه شریفی، بهنام کامرانی، الهه محیطیان، نسترن سیف‌الله‌زاده، ستاره معتضدی، استاد افشین بختیار (عکاس مستند) به نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایشگاه “ماهی و مرجان” از ۱۰ تا ۲۵ اردیبهشت در گالری فرهنگسرای نیاوران به نشانی انتهای خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران برگزار خواهد شد.

منبع خبر : هنرآنلاین

به نوین‌تندیسی‌ها، امتیاز دهید... 🙂

میانگین امتیازات ۵ از ۵
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.