جمعی از بازیگران سینما و تلویزیون با بیان اینکه توجه به توسعه  فضاهای فرهنگی در یک دهه گذشته مورد توجه شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران بوده است، تاکید کردند: در این میان ساخت پروژه فاخر فرهنگی باغ کتاب تهران با ایجاد علاقمندی در کودکان و نوجوانان و سایر اقشار مختلف مردم، منجر به افزایش سرانه مطالعه در کشور می شود.

باغ کتاب مجموعه‌ای است فرهنگی و چند منظوره با محوریت کتاب که به عنوان یک فضای فرهنگی در چهار فصل سال به نمایش و عرضه کتاب و محصولات فرهنگی مرتبط با کتاب خوانی می‌پردازد و علاوه بر افزایش و تسهیل دسترسی علاقه‌مندان به کتاب، این مکان را مبدل به یک مرکز فرهنگی مناسب برای مخاطبان از سنین و سلیقه های متنوع، می کند،علاوه بر این کارکرد عمده، قابلیت ‌های بسیاری در ساختار و فضای باغ کتاب وجود دارد که می‌تواند بخش مهمی از آرزوها و رؤیاهای فرهنگی ما را صورت واقعیت بپوشاند و مردم ایران را   به عنوان اعضای فرهنگ‌ دوست جامعه بین‌المللی به جهان معرفی کند، در خصوص اهمیت ساخت این مجموعه و اثرگذاری آن در ارتقای سطح مطالعه و کتابخوانی با چند تن از هنرمندان و پیشکسوتان سینما و تلویزیون به گفت و گو نشستیم:

راه پیشرفت کلانشهرها توسعه فضاهای فرهنگی است

داریوش ارجمند بازیگر ،سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه توسعه فضاهای فرهنگی یک ضرورت است، گفت: بنده حمایت خود را از ساخت مراکز فرهنگی‌هنری در بخشهای مختلف اعلام  می کنم، چرا که یکی از راهکارهای توسعه و پیشرفت کلانشهرها توسعه فضاهای فرهنگی است.

ارجمند با بیان اینکه نباید کمبودی در فضاهای فرهنگی در سطح شهر تهران داشته باشیم،گفت: انتظار می‌رود با راه اندازی باغ کتاب تهران شاهد افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشور باشیم.

این پیشکسوت سینما و تئاتر کشورمان ساخت و  احداث فضاهای فرهنگی در کشور را نمادی از اهمیت و توجه به این حوزه و سرآغازی بر توسعه فرهنگی داسنت و گفت:خوسبختانه طی سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در مدیریت اخیر شهرداری تهران شاهد گسترش فضاهای فرهنگی در پایتخت ایران هستیم.

به گفته داریوش ارجمند شهرداری تهران به عنوان یکی از متولیان ساخت فضاهای فرهنگی در شهر تهران، گام موثری در توسعه و گسترش این فضاها برداشته و امید است با این گونه اقدامات بتوان بخشی از دغدغه‌های حوزه فرهنگ کشور از جمله کتابخوانی و مطالعه را برطرف کرد.

وی ادامه داد: فضاهای فرهنگی که از سوی شهرداری تهران طی یک دهه اخیر گسترش پیدا کرده، بهترین مکان برای فراگیری آموزه‌های سبک زندگی ایرانی و اسلامی به شمار می‌آیند.

این هنرمند پیشکوت سینما و تلویزیون  تبدیل شدن باغ کتاب تهران به نمایشگاه دائمی را یکی از ضرورتهای شهر تهران دانست و افزود: امیدواریم با آغاز به کار رسمی باغ کتاب تهران و ارائه کتاب به قیمت مناسب، شاهد حضور حداکثری مردم در این مجموعه و افزایش سرانه مطالعه در کشور باشیم.

وی باغ کتاب تهران را از نیازهای پایتخت برشمرد و گفت:از شهرداری تهران و به ویژه شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به خاطر اهتمام در ساخت چنین پروژه فاخر فرهنگی سپاسگزاریم.

حفظ هویت  ایرانی-اسلامی از طریق فضاهای فرهنگی امکان‌پذیر است

فخر الدین صدیق شریف نیز در ادامه اقدام شهرداری تهران در راه اندازی مجموعه فرهنگی باغ کتاب را بسیار قابل توجه و ارزشمند دانست و گفت: حرکت فرهنگی بسیار شایسته ای از سوی شهرداری تهران در ایجاد فضاهای فرهنگی در سطح شهر تهران  صورت  گرفته  است

به گفته این بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه یکی از معضلات کشور ما مسائل و مشکلات فرهنگی است، گفت: مقام معظم رهبری نیز بارها نسبت به دغدغه‌های موجود در عرصه فرهنگ اشاره کرده‌اند که پایین بودن سرانه مطالعه و کتابخوانی از جمله این دغدغه ها به شمار می آید.

وی با تاکید بر اینکه  توسعه و گسترش فضاهای فرهنگی در ارتقای فرهنگ ایرانی و اسلامی نقش به سزایی دارد، افزود: شهر تهران به عنوان پایتخت ایران سهم عمده ای را در تولید و عرضه محصولات فرهنگی ایفا می‌کند، بنابراین توسعه فضاهای فرهنگی از جمله باغ کتاب تهران می تواند فضا و بستر لازم را برای ایجاد علاقه مندی در کودکان و نوجوانان فراهم کند.

بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به ضرورت توسعه زیر ساخت‌های فضاهای فرهنگی و هنری شهر تهران، افزود: حفظ هویت  ایرانی -اسلامی از طریق همین فضاهای فرهنگی امکانپذیر است.

وی با اشاره به کاهش گردهمایی‌های خانوادگی در جامعه امروز ایران ، افزود: متاسفانه اکثر نوجوانان و جوانان در طول روز و حتی مهمانی‌ها در فضاهای مجازی سیر می‌کنند که خوشبختانه با ساخت و راه اندازی باغ کتاب فضای مفرح و شادی برای دورهم بودن خانواده و مطالعه فراهم می شود.

به گفته این هنرمند توسعه و گسترش فضاهای فرهنگی مطابق با فرهنگ ایرانی و اسلامی منجر به تقویت پایه‌های فرهنگی جوانان می‌شود.

وی با اشاره به سخن یکی از بزرگان مبنی بر اینکه چه بسا کتابی که مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه خاصی قرار داده است، گفت: اهمیت مطالعه در زندگی ما بسیار حیاتی است و باید فهمید که هر انسانی در هر درجه از علم و استعداد هم که باشد از دانستن بی نیاز نیست و راه رسیدن به فهم صحیح نیز آگاهی از اندیشه ها و دستاورد های فکری دیگر اندیشمندان است که این مهم از طریق مطالعه فراهم می شود و باغ کتاب فضای برای کتابخوانی در شرایط مناسب  و آرام فراهم می کند.

صدیق شریف با بیان اینکه باید در باغ کتاب تهران متناسب با گروه های سنی مخاطبان برنامه هایی برای ایجاد و ترغیب آنان به مطالعه وجود داشته باشد، بیان داشت:متاسفانه بی رغبتی به مطالعه یکی از معضلات امروز جامعه به شمار می آید که امیدواریم در باغ کتاب تهران تفکر فرهنگی ضرورت مطالعه و کتابخوانی در مخاطبان به شیوه های مناسب شکل بگیرد.

 یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی، ترویج مطالعه در جامعه است

در ادامه این گفت و گو مهران رجبی ، یکی دیگر از بازیگران سینما و تلویزیون با بیان اینکه فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود ، گفت:  یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، در آن جامعه است، افزود:متاسفانه  وضع کنونی کتاب  در کشور، متناسب با شأن، سابقه و داعیه فرهنگى ایران نیست، امیدواریم با راه اندازی باغ کتاب تهران و جلب نظر مخاطبان شاهد افزایش سرانه مطالعه در کشور باشیم.

به گفته رجبی کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی وتاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند، بنابراین ساخت و راه اندازی مجموعه ای به نام باغ کتاب در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بسیار حائز اهمیت است.

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون باغ کتاب را تفرجگاه مناسبی برای مطالعه و کتابخوانی برشمرد و گفت: از شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به خاطر گسترش و توسعه فضاهای فرهنگی در سطح شهر تهران تشکر می کنیم.

به گفته این هنرمند باغ کتاب تهران راه جدیدی برای سوق دادن مردم به کتابخوانی است.

وی با اشاره به ساخت و راه اندازی باغ کتاب گفت: این مجموعه فاخر فرهنگی فضایی را فراهم می کند که مردم از دیدن انبوه کتابها  ،لذت برده و با گرایش به سمت مطالعه از مواهب کتابخوانی برخوردار شوند.

به گفته مهران رجبی باغ کتاب تذکری است که اهمیت کتاب و کتابخوانی را به مردم یادآور می شود.

خانواده محوری از امتیازات باغ کتاب تهران به شمار می‌آید

آزیتا حاجیان، دیگر بازیگر سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه خانواده اولین بنیان تاثیرگذار در جامعه به شما می آید و والدین نقش مهمی در شکل گیری عادات فرزندان خود دارند، گفت:  نهادینه کردن عادت حسنه کتابخوانی از زیباترین عاداتی است که با تدبیر و آینده نگری والدین  منجر به تربیت نسلی کتابخوان می شود و اینکه در باغ کتاب تهران فضاهایی مخصوص برای مطالعه و کتابخوانی خانواده ها در نظر گرفته شده بسیار مهم است

وی با تقدیر و تشکر از دست اندرکاران و سازندگان مجموعه باغ کتاب تهران، گفت: لازم است در باغ کتاب تهران، کتابهایی هم به سمت رایگان در اختیار علاقمندان به مطالعه که از بضاعت و توانایی مالی کمتری برخودارند ، قرار بگیرد.

وی به ضرورت تشویق اقشار مختلف مردم به کتابخوانی اشاره کرد و گفت: البته در گام نخست باید تلاش کنیم که وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم بهبود یابد، در غیر این صورت دغدغه نان اجازه نخواهد داد تا افراد به فکر کتابخوانی و مطالعه باشند.

حاجیان با اشاره به اینکه ابزارهاى نوظهور مهمترین هنرشان این است که مضمون و محتواى کتاب ها را راحت و آسان منتقل کنند، گفت: البته هیچ ابزاری  جاى کتاب را نمی گیرد، امیدواریم در باغ کتاب تهران باشیوه های مورد علاقه نوجوانان و جوانان آنان را بیش از گذشته  به مطالعه و کتابخوانی ترغیب کنند.

وی ادامه داد: البته باید کتابخوانی را از خانواده شروع کرد، زیرا بنیادهای عادت به مطالعه در خردسالی و نخست در خانواده شکل می گیرد و سپس در آموزشگاه ها و مدارس، بنابراین توجه به بعد خانواده محوری از امتیازات باغ کتاب تهران به شمار می آید.

افزایش عرصه عمومی تعامل مدنی مردم با کتاب و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده در فرآیند تولید و نشر کتاب و ارتقای استانداردهای تولید و نشر، ترویج نوآوری ها و فناوری های حوزه نشر، دسترسی مخاطبان بین المللی به منابع اسلام، ایران و انقلاب اسلامی و منابع خارجی، حضور موثر و مناسب در فضای بین المللی کتاب،ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرّح و آرام، افزایش تعامل تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشر، اطلاع رسانی دقیق از همه کتب منتشره به تفکیک موضوع تنها بخشی از اهداف و ضرورتهای ساخت و راه اندازی باغ کتاب تهران به شمار می آید که به همت شرکت توسعه فضاهای فرنگی شهرداری تهران ساخته شده است.

منبع