وبلاگ

«Bottles of life اثر فرید قنبری پروژه شخصی ای است که همین امسال و در نرم افزارهای CGI (Computer graphic imagery) Maya- Substance Painter- Photoshop کار و اجرای آن یک هفته زمان برده است.

در این کار هم، بعد از ایده اولیه شروع به جمع آوری رفرنس کردم. رفرنس ها را از جنبه های مختلفی انتخاب می کنم. نور، رنگ، ترکیب بندی کلی، زاویه دوربین و حس و حال تصویر! بعد از این مرحله، کار را با احجام ساده و بدون جزییات شروع کردم تا بتوانم زاویه دوربین، ترکیب بندی و محل قرار گیری عناصر را در تصویر ثابت کنم. زمانی که به نتیجه رضایت بخش رسیدم تست نور را آغاز کردم. این مرحله معمولا زمان زیادی می طلبد تا بتوانم بهترین حس و حال و نتیجه را از کار به دست بیاورم. در نهایت هم تکسچرها و جزئیات اضافه شدند.

خیلی کم پیش می آید که کار بعد از پیش رفتن تغییرات کلی و بزرگ داشته باشد. مثلا برای اولین بار است که در کار اخیرم و در مراحل پایانی آن، یکدفعه با دیدن رفرنس جدید، تناسبات رندر از عمودی به افقی تبدیل شد. که تغییر کمی نیست چون کل کمپوزیسیون کار را تحت تاثیر قرار می دهد و باید از ابتدا صحنه را ساخت. فکر می کنم این نوع کار محدوده سنی خاصی ندارد. اما به طور خاص افرادی که در دنیای گرافیک کامپیوتری فعایت می کنند، اعم از ۲D و ۳D، توجه بیشتری به این نوع آثار خواهند داشت. همیشه نقاشی های رنگ و روغن با نورپردازی ها و جزییات محشر مرا جذب خود می کردند. بیشتر تحت تاثیر این سبک کارها به خصوص نقاشی های still life بوده ام.

بزگترین چالشی که با آن روبرو بوده ام، انتخاب موضوع این کار بود. موضوع خیلی ساده و شاید در نگاه کلی تنها تعدادی بطری هستند. همین در ابتدا یک چالش بود که آیا دنیای سی جی امروز با این همه کارهای بی نظیر و کاراکترها و محیط های فضایی و پیچیده، چند بطری ساده می تواند توجه مردم را جلب کند؟ بعد از انتشار کار در معتبرترین وب سایت ها و مجله های دنیا و انتخاب من به عنوان آرتیست منتخب ماه با این آرت ورک، تاییدی که دنبالش بودم را گرفتم.»

” فرید قنبری” متولد ۱۳۶۶ شهر شیراز است. او اگرچه سال ۱۳۸۴ لیسانس معماری اش را از دانشگاه شیراز گرفت اما به دلیل علاقه زیاد تغییر مسیر می دهد و حالا حدود ده سال است که به عنوان سی جی جنرالیست فعالیت می کند. سال ۲۰۱۶ به امریکا مهاجرت کرده و در حال حاضر با همین سمت در استودیو ” تری اف ایکس” در ایالت پنسیلوانیا مشغول به کار است. سایر آثار او را می توانید درwww.RenderBurger.com ببینید.