دستور اجراییِ جنجال‌برانگیز رئیس جمهور در منع سفر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان که او در نشست خبری اخیر خود بار دیگر بر آن تأکید کرد و البته با مخالفت‌های بسیار روبرو شده است، آشکارا توسط هر پنج نامزد بخش فیلم خارجی‌زبان محکوم شد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که برای فیلم “فروشنده” نامزد شده است و تنها فرد در میان نامزدهاست که ملیتش او را هدف مستقیم منع سفر قرار داده است، گفت در اعتراض به این مسئله اسکار را بایکوت می‌کند.

فرهادی که در 2012 با “جدایی نادر از سیمین” برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد، ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود در مراسم اسکار امسال شرکت کند و گفت: “بسیاری از اهالی سینمای آمریکا و اعضای آکادمی مخالف افراطی‌گری و تندروی‌هایی هستند که این روزها بیش از گذشته در حال اعمال است.”

اما وقتی شرایط تغییر کرد، فرهادی بیانیه‌ای صادر کرد و گفت قطعاً در اسکار شرکت نمی‌کند. او نوشت: “امروز به نظر می‌آید که این امکان حضور با اما و اگرهایی همراه است که برایم به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، حتی اگر برای سفر من به آمریکا استثنایی قائل شوند.”

فرهادی ادامه داد: “تندروها علی‌رغم جنگ‌ها و دعواهای سیاسی‌شان در همه جای دنیا، بسیار شبیه به هم به جهان می‌نگرند. آن‌ها برای درک جهان چاره‌ای ندارند جز تقسیم آن به دو بخش ما و دیگران تا همواره با ساختن تصویری هولناک از دیگران، مردم کشورشان را دچار ترس از آن‌ها بکنند.”

فرهادی اکتبر پیش زمانی که ترامپ در کمپین انتخاباتی خود از منع سفر مسلمانان می‌گفت، در این مورد به هالیوود ریپورتر، گفت: “به نظرم این روزها آدم‌های افراطی در همه جای دنیا مانند هم هستند. از این حرف او خیلی شگفت‌زده شدم. به نظرم این باعث وحشت مردم آمریکا می‌شود و من واقعاً متأسفم.”

دستور اجرایی ترامپ در مورد پناهندگان و دیگر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان با رأی یک قاضی فدرال به طور موقت متوقف شده است، اما با توجه به اصرار دولت ترامپ، سرنوشت این دستور مشخص نیست.

کمدی/درام “مردی به نام اووه” به کارگردانی هانس هولم از سوئد، یکی دیگر از نامزدهای بخش فیلم خارجی‌زبان است. این فیلم درباره یک مرد سالخورده مردم‌گریز و غرغرو است که وقتی یک خانواده مهاجر ایرانی با او همسایه می‌شود، زندگی‌اش تغییر می‌کند.

بهار پارس بازیگر و کارگردان سوئدی/ایرانی که در شیراز به دنیا آمده و در “مردی به نام اووه” بازی می‌کند، دیگر فردی است که به خاطر ملیت دوگانه‌، حضورش در جوایز اسکار مشخص نیست.

هولم در‌این‌باره گفت: “البته که هولناک است، اما به بهار پیامک زدم و گفت من به دیوارها اعتقاد ندارم. اگر یک دیوار بسازید، همیشه راهی، یک حفره یا چیزی شبیه آن، برای عبور از دیوار هست.”

هولم از اسکار به عنوان مهمانی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی یاد کرد و گفت: “اگر آکادمی بخواهد من، بهار یا هر کس دیگر بیاید، من خواهم آمد. تحریم اسکار دست را در اختیار ترامپ می‌گذارد، چون برای رأی‌دهنده‌های آقای ترامپ، خارجی‌ها هیچ اهمیتی ندارند. این بخشی از فکری است که آن‌ها بیرون بمانند. پس اگر شما نیایید شاید برای ترامپ بهتر هم باشد.”

“تانا” به کارگردانی بنتلی دین و مارتین باتلر از استرالیا یکی دیگر از نامزدهای بخش فیلم خارجی‌زبان است. این فیلم بر مبنای اتفاقات واقعی ساخته شده و درباره دو عاشق جوان است که جسارت به خرج می‌دهند از رسم و رسم ساکنان جزیره وانواتو در اقیانوس آرام در مورد ازدواج سنتی سرپیچی کنند و با این کار فرهنگ جزیره را تغییر می‌دهند. بازیگران فیلم “تانا” هیچ نوع تجربه بازیگری نداشتند و حتی باسواد نیستند. داستان و دیالوگ‌ها در مدت شش ماه فیلمبرداری از طریق بداهه‌پردازی و با حضور یک مترجم، مفسر فرهنگی، راهنما و مشاور شکل گرفت.

مارتین باتلر و بنتلی دین کارگردانان فیلم “تانا” در بیانیه‌ای به هالیوود ریپورتر گفتند: بخش فیلم خارجی‌زبان در کل برای تجلیل از همه فرهنگ‌ها در سینماست و به همین دلیل احساس اصغر فرهادی در مورد ضروری بودن تحریم جوایز آکادمی در واکنش به تلاش ترامپ در منع مسلمانان، بخصوص تراژیک است. ما تصمیم او را درک و از آن حمایت می‌کنیم. آنچه در روزهای بعدی دلگرم‌کننده خواهد بود این است که ببینیم مردم آمریکا و سازمان‌های آمریکا، برای پایان دادن به دیوانگی ترامپ، عضلات دموکراتیک خود را منقبض کنند. ما امیدواریم آن‌ها به تلاش خود برای پیروز شدن ادامه بدهند. به خاطر داشته باشید اینجا شما با آدم‌هایی روبرو هستید که تا پیش از “تانا” هرگز سینما را تجربه نکرده بودند، چه برسد به این که در فیلمی بازی کنند. آن‌ها به طور شهودی قدرت آن را درک کردند (مثل همه ما) و چیزی چنان زیبا در سطح دنیا را قسمت کردند که معتبرترین جوایز سیاره آن را دید. برای من (بنتلی) داستان آن‌ها به بهترین شکل، چکیده بخش فیلم خارجی‌زبان است که در دل خود تجلیلی از صداهای متفاوت در سینماست.”

“سرزمین مین” ساخته مارتین ساندپیت از دانمارک و دیگر نامزد بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار، یک درام تاریخی است که داستانش در 1945 بلافاصله بعد از پایان جنگ جهانی دوم روی می‌دهد. فیلم درباره گروهی اسیر جنگی آلمانی در دانمارک است که نیروهای متفقین از آن‌ها برای یافتن و خنثی کردن مین‌های کارگذاری شده در خط ساحلی استفاده می‌کنند.

ساندپیت نیز در واکنش به منع سفر گفت: “من کاملاً اصغر را درک و از او و تمام دیگر نامزدهای خارجی حمایت می‌کنم، چه تصمیم بگیرند از اسکار دور بمانند و چه بخواهند در مراسم شرکت کنند.”

او ادامه داد: “ایده منع سفر بر مبنای کلیشه‌ها یا حکم کلی، موذیانه است که شاید به همین خاطر تا الان جنبه قانونی پیدا نکرده است. وقتی مردم از روی ترس واکنش نشان می‌دهند و ما همدیگر را قضاوت می‌کنیم، اوضاع خطرناک می‌شود. ما باید از گذشته درس بگیریم.”

از نظر مارن آده کارگردان آلمانی فیلم نامزد اسکار “تونی اردمان”، منع سفر صرف نظر از ملیت‌ها روی همه تأثیر می‌گذارد.

او گفت: “فکر می‌کنم این مسئله روی همه ما تأثیر می‌گذارد و برای من مطرح نیست که دونالد ترامپ کدام کشور را منع کرده است. مخلوط کردن مسائل مربوط به تروریسم و مهاجرت، یک خط مشی سیاسی هولناک و غیرانسانی است، چرا که ترس خلق می‌کند و باعث نژادپرستی می‌شود… هنوز نمی‌توانم باور کنم که دونالد ترامپ اکنون رئیس جمهور ایالات متحده است. و بخصوص به عنوان یک زن برایم سخت است پذیریم که فردی چنین جنسیت‌گرا انتخاب شده است. آنچه ترامپ در اولین قدم‌ها انجام داد، شکل جدیدی از دیکتاتوری است که ما در دیگر کشورها هم می‌بینیم. یک پوپولیست که با انتخابات به قدرت رسیده، آدم‌های خود را در پست‌های بسیار مهم – بخصوص سیستم قضایی و امنیتی – گذاشته است و می‌کوشد رسانه‌ها را خنثی و ترس و آشفتگی ایجاد کند.”

رأی‌گیری برای انتخاب برندگان هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار از روز دوشنبه 13 فوریه (25 بهمن) شروع شد و سه‌شنبه 21 فوریه (3 اسفند) به پایان می‌رسد. مراسم اعطای جوایز 26 فوریه (بامداد دوشنبه 9 اسفند به وقت ایران) در دالبی تیه‌تر در لس آنجلس برگزار می‌شود.

علی افتخاری

منبع