به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ، روز هنر مکزیک از دیگر بخش های جشنواره نهم 28 بهمن از ساعت 16 الی 18 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

شیرین رضوانی ، نماینده هنری کشور مکزیک در ایران در گفتگویی با ستاد خبری جشنواره نهم درباره روز هنر مکزیک گفت: دو نمایشگاه از آثار نقاشی و لباس‌های مکزیک در کنار نمایش فیلمی از هنرهای تجسمی مکزیک از برنامه‌های این روز است.

رضوانی همچنین افزود: کشور مکزیک برای دومین سال است که آثار تجسمی‌اش را در این جشنواره ارائه می‌دهد سال گذشته بخش بین‌الملل همراه با بخش ملی و داخلی در گالری صبا برگزار شد . در نهمین جشنواره نیز بخش بین‌الملل از بخش ملی و داخلی که به آثار هنرمندان داخلی اختصاص دارد جدا شد.

نماینده هنری کشور مکزیک ، با بیان اینکه بخش بین‌الملل در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود درباره  برنامه‌های روز هنر مکزیک توضیح داد: از جمله برنامه‌های این روز که در دو بخش برگزار می‌شود برپایی نمایشگاهی از نگاره‌خط‌‌های مکزیک شامل تابلوهای نقاشی از هنرمندان مایاها است این آثار از کتاب‌هایی که مربوط به خط نگارهای مکزیک یا کدکس‌های مکزیک پیش از ورود اسپانیا به این کشور است و همچنین نمایشگاهی از لباس‌های سنتی مکزیک با المان‌هایی از همین‌ نقاشی‌ها برپا می‌شود.

او ادامه داد : علاوه بر این نمایشگاه‌ها نمایش‌های فیلم‌هایی درباره هنر تجسمی مکزیک است و به طور خلاصه به گوشه‌هایی از هنر تجسمی مکزیک می‌پردازد.

او درباره ارزیابی‌اش از نهمین جشنواره تجسمی فجر نیز گفت: با توجه به اینکه ما در سال گذشته نیز در این جشنواره شرکت کردیم فکر می‌کنم امسال با بزرگتر شدن فضای جشنواره فضای بیشتری به بخش بین‌الملل اختصاص داده شده است اگرچه سال گذشته آثار خوبی در گالری صبا به نمایش در آمده بود اما معتقدم آثاری که در نهمین دوره در بخش داخلی و موزه هنرهای معاصرتهران به نمایش درآمده است سطحی کیفی بالاتری نسبت به گذشته دارند و معتقدم انتخاب‌ها به درستی انجام شده است و هنرمندان  این دوره آثار بهتری را برای حضور در جشنواره ارائه دادند.

نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر تا 30 بهمن در موزه هنرهای معاصر تهران و فرهنگسرای نیاوران دایر می باشد

منبع