وبلاگ

نمایشگاه ۵ هزار سال لباس بانوی ایرانی در کاخ نیاوران

به مناسبت هفته میراث فرهنگی، برای نخستین بار نمایشگاهی از لباس بانوی ایرانی در دوره های تاریخی مختلف و از ۵ هزار سال پیش تا دوره قاجار با عنوان «فرآفرین» در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می شود.

n00080805-b

در نمایشگاه «فرآفرین» تعداد ۳۰ دست لباس که با اقتباس از پوشش زن ایرانی در دوره های مختلف تاریخی دوخته شده اند با همکاری ایکوم ایران از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت در معرض نمایش عموم قرار می گیرند.

قدیمی ترین نوع پوشش در این نمایشگاه لباس نمونه سازی شده ملکه ایزد بانو (ناروندی) می باشد که متعلق به ۵ هزار سال پیش بوده و بر روی جام سیمین موجود در موزه ایران باستان نقش بسته است.
نمایشگاه «فرآفرین» پوشش زن ایرانی متعلق به دوره های تاریخی مختلف از ۵ هزار سال گذشته تا دوره قاجاریه همچون هزاره دوم و اول پیش از میلاد، هخامنشی، ساسانی، زندیه و غیره را در معرض دید قرار می دهد که لباس های مربوط به دوره قاجار همگی اصل می باشند.

همچنین در این نمایشگاه لباس اقوام مختلف کشورمان همچون قشقایی، سوزن دوزی های بلوچ، ترکمن، شاهسون، کاشان و غیره به نمایش گذاشته می شود.

برگزاری نشست تخصصی با موضوع پوشاک ادوار تاریخی و اقوام ایران زمین که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می شود بخش دیگری از برنامه های جنبی این نمایشگاه را تشکیل می دهد.

لباس های نمایشگاه یاد شده حاصل فعالیت ۱۲ ساله خانم فرین نوروزی و گروه همکارانشان می باشد و با هدف نمایش تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان و پوشش هایی که با استفاده از گنجینه طرح های اصیل ایرانی و رنگ های زیبای خدادادی خلق شده اند، در معرض دید عموم قرار می گیرند.

منبع خبر : هنرنیوز