لوح تقدیر چه تفاوتی با تندیس دارد؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

معمولا روی لوح تقدیر یک متن تقریبا 10 تا 15 خطی نوشته می‌شود که به بیان علت تقدیر از فرد و قدردانی از او اختصاص دارد، که در ادامه نیز می‌تواند با امضای اهداکننده یا مهر آن سازمان مزین شود. اما در تندیس از متن استفاده نمی‌شود. این عدم استفاده به معنای الزام در انجام این کار نیست بلکه حتی شما می‌توانید بخواهید که روی تندیس هم متن درج شود اما معمولا در سفارش تندیس‌ها از لوگو یا نماد آن جشنواره، شرکت، موسسه، سازمان و غیره استفاده می‌شود.


لوح تقدیر چیست؟

لوح تقدیر متنی چاپی روی کاغذ یا مقوا یا ضرب آن روی فلزات است که به نشانه احترام و قدردانی از سوی سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات، بانک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و غیره به افراد مختلفی داده می‌شود که می‌خواهیم از آن‌ها قدردانی کنیم. لوح تقدیر سابقه زیادی دارد و نمونه‌های قدیمی زیادی از انواع لوح تقدیرها وجود دارد. بهترین راه تشکر از افرادی که کار یا خدمتی به شرکت یا سازمان شما کرده‌اند ارائه یک لوح تقدیر است. قطعا در موفقیت هر شرکت یا سازمانی، هر تیم ورزشی یا کاروان ورزشی، هر مجموعه شغلی یا تحصیلی و موارد بسیاری از این دست، افرادی سهیم هستند که باید از آن‌ها تقدیر به عمل آورد، این تقدیر برای افزایش انگیزه‌های افراد نیز مهم است. بنابراین یکی از رایج‌ترین راه‌های تشویقی سفارش لوح‌های تقدیر با درج متنی مناسب با افراد آن حوزه کاری است. لوح تقدیر را می‌توان برای مواردی همچون قدردانی از زحمات، بازنشستگی افراد، فارغ التحصیلی افراد، تبریک و غیره ارائه داد.


انواع لوح تقدیر کدام است؟

موادی که برای ساخت لوح‌های تقدیر استفاده می‌شود انواع زیادی دارد، امروزه دیگر محدودیتی در ساخت اجسام و اشیاء با مواد مختلف وجود ندارد بنابراین در ساخت لوح تقدیر هم برخی متریال‌های رایج وجود دارد که هر کدام قیمت و ویژگی‌های خود را دارد. از جمله این موارد می‌توان به متریال‌هایی مانند انواع فلزات به ویژه برنج، چوب و ام دی اف، انواع کاشی‌ها، انواع کاغذها با کوتدهای مختلف و طراحی‌های متفاوت اشاره کرد.

ارائه لوح تقدیر به مخاطبان شما حس اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش داده و به بالا بردن جایگاه اجتماعی افراد نیز کمک می‌کند. شما برای سفارش لوح تقدیر می‌توانید از نمونه‌های آماده استفاده کنید که از سوی تولیدکنندگان مختلفی ارائه می‌شود، همچنین برخی تولیدکنندگان به صورت اختصاصی مدلی که شما می‌خواهید را طراحی و اجرا می‌کنند که قطعا هزینه آن متفاوت خواهد بود.


لوح  تقدیر فلزی:

برای ساخت این لوح‌ها می‌توان از انواع فلزات همچون برنج و آهن استفاده کرد، معمولا برای صفحه متن لوح از یک ورق برنجی استفاده می‌شود. شما می‌توانید از تولیدکننده بخواهید برایتان از انواع رنگ‌ها برای چاپ یا ضرب متن استفاده کند، استفاده از رنگ سلیقه شما است اما باید توجه داشته باشید که رنگی انتخاب کنید که بهترین دید را داشته باشد و باعث ناخوانا بودن متن نشود. در زیر متن نیز می‌توانید امضای اهدا کننده یا مهر شرکت و سازمان خود را درج کنید. همچنین از انواع فلزهای دیگر مثل مس یا آهن نیز می‌توان استفاده کرد. طبعا قیمت فلزات با هم متفاوت است، انواع برنجی و مسی بسیار گرانتر از فلزاتی مثل آهن هستند. امروزه به خاطر شکیل بودن استفاده از مس و برنج، بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند از این جنس استفاده کنند.

 

:در این لوح‌ها نیز می‌توان از چوب با طرح‌های زیبا در قالب یا برای صفحه متن استفاده کرد. این نوع از وزن کمتری برخوردار بوده و همچنین نسبت به نوع فلزی به خصوص برنجی و مسی ارزانتر است. از چوب می‌توان برای صفحه اصلی که متن روی آن چاپ می‌شود استفاده کرد، معمولا از آنجایی که چوب تیره است باید از رنگ روشن برای متن استفاده شود. طبعا ماندگاری و استحکام انواع چوبی از انواع فلزی کمتر بوده است، اما با توجه به بودجه خود می‌توانید نمونه‌های مقرون به صرفه را انتخاب کنید.

لوح تقدیر ترکیب چوب و فلز:

:برخی تمایل دارند که قاب دور لوح از جنس چوب بوده و صفحه متن از جنس فلزاتی مانند برنج یا مس، حتی برعکس این قضیه نیز صادق است، اما معمولا کسی پول بیشتری صرف قاب دور لوح تقدیر نمی‌کند. بسیاری از سفارش‌دهندگان ترجیح می‌دهند از ترکیب چوب با فلز نمونه‌ای زیبا داشته باشند.

لوح تقدیر از جنس پلکسی گلاس:

یک نمونه دیگر از لوح‌های تقدیر استفاده از مواد پلکسی گلاس است، پلکسی گلاس در واقع یک نوع پلاستیک با شفافیت شیشه‌ای مانند است که از مقاومت بالایی برخوردار است و برخلاف شیشه شکستنی نیست. پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات ساخته می‌شود و تنوع رنگ بسیار بالایی دارد

لوح تقدیر شیشه‌ای:

شیشه همیشه جذابیت خاص خود را داشته است، شفافیت شیشه را هیچ شی دیگری ندارد، بنابراین برای تولید لوح تقدیر شما می‌توانید از این جنس نیز سفارش دهید. برش شیشه، تراش شیشه و نقش‌هایی که می‌توان روی شیشه انداخت جلوه خاصی به این محصول خواهد داد.


تندیس چیست:

تندیس هم هدیه‌ای برای تقدیر و تشکر از افراد است، حتما در بسیاری از نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و جشنواره‌ها ارائه انواع ‌ تندیس ها را دیده‌اید، یک نمونه بارز آن تندیس بلورین جشنواره فیلم فجر است که به عوامل برتر سازندگان فیلم‌ها از کارگردان و بازیگر گرفته تا بهترین موسیقی متن و صدابرداری و تصویربرداری و غیره اهدا می‌شود.

تهم هدیه‌ای برای تقدیر و تشکر از افراد است، حتما در بسیاری از نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و جشنواره‌ها ارائه انواع تندیس ‌ها را دیده‌اید، یک نمونه بارز آن تندیس بلورین جشنواره فیلم فجر است که به عوامل برتر سازندگان فیلم‌ها از کارگردان و بازیگر گرفته تا بهترین موسیقی متن و صدابرداری و تصویربرداری و غیره اهدا می‌شود.

تندیس هم هدیه‌ای برای تقدیر و تشکر از افراد است، حتما در بسیاری از نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و جشنواره‌ها ارائه انواع تندیستندیس‌ها را دیده‌اید، یک نمونه بارز آن تندیستندیس بلورین جشنواره فیلم فجر است که به عوامل برتر سازندگان فیلم‌ها از کارگردان و بازیگر گرفته تا بهترین موسیقی متن و صدابرداری و تصویربرداری و غیره اهدا می‌شود


انواع تندیس‌ها کدام است؟


تندیس‌ها امروزه بیشتر از جنس پلکسی گلاس ساخته می‌شود که شفافیت شیشه را داشته اما مقاومت بالاتری دارد و نمی‌شکند. انواع دیگری ازتندیس‌ها نیز وجود دارد مانند تندیس‌های فلزی با جنس برنج یا مس اما تمایل بیشتری به انواع پلکسی گلاس وجود دارد. چراکه تنوع پرداخت رنگ بالایی برای این ماده وجود دارد. البته با معنای اصلی آن متفاوت است، چراکه تدیس به نوعی پیکرتراشی گفته می‌شود اما در ایران این تغییر مفهومی درباره تندیس به وجود آمده است..

تفاوت لوح تقدیر با تندیس نیز همانند لوح تقدیر برای قدردانی و تشکر در مناسبت‌ها و همایش‌ها به افراد خاصی داده می شود.

معمولا روی لوح تقدیر یک متن تقریبا 10 تا 15 خطی نوشته می‌شود که به بیان علت تقدیر از فرد و قدردانی از او اختصاص دارد، که در ادامه نیز می‌تواند با امضای اهداکننده یا مهر آن سازمان مزین شود. اما در تندیساز متن استفاده نمی‌شود. این عدم استفاده به معنای الزام در انجام این کار نیست بلکه حتی شما می‌توانید بخواهید که روی تندیس هم متن درج شود اما معمولا در سفارش تندیس‌ها از لوگو یا نماد آن جشنواره، شرکت، موسسه، سازمان و غیره استفاده می‌شود. در واقع نماد هویت اهداکننده است، البته تندیس‌ها دارای پایه بوده و می‌توان روی پایه آن تاریخ و مکان را هم درج کرد

تنها تفاوت تندیس با لوح تقدیر، اولویت نمایش متن در لوح است. در حالیکه تندیس شکیل‌تر و رسمی‌تر به نظر می رسد و طرفداران بیشتری هم دارد.

تفاوت دیگر تندیس با لوح تقدیر، تنوع اشکال هندسی تندیس‌ها نسبت به لوح تقدیر است، مثلا اگر شما می‌خواهید لوگوی سازمان خود را به صورت تندیس درست کنید، می‌توانید لوگو را بدون حاشیه و با ابعاد هندسی خود سفارش دهید. مثلا لوگوی یک بانک را می‌توان با استفاده از پلکسی گلاس تولید و روی یک پایه نصب کرد

غالبا تندیس همانند یک شکل هندسی است که در ابعاد و اشکال مختلف و متنوعی تولید می شود.

انواع تندیس:

تندیس‌ها در انواع و اقسام مختلفی تولید و طراحی می شوند که می تواند به تندیس فلزی، تندیس حجمی، تندیس پلکسی گلاس و تندیس ترکیبی اشاره کرد.

منظور از تندیس ترکیبی همان ترکیب فلز با پلکسی گلاس است.

سفارش هریک از مدل‌های تندیس نیز بستگی به سبک و سیاق مشتری دارد.

قیمت تندیس‌ها نیز همانند لوح تقدیر، بر اساس نوع متریالی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین زمان ساخت و طراحی تندیس متفاوت است. غالبا تندیس‌ها بسته به انتخاب مشتریان و با توجه به طرحی که مد نظر آنها می باشد، انتخاب و سفارش داده می شوند


امروزه تندیسها مفهومی گسترده تر پیدا کرده اند و فقط در ساخت مجسمه ها ی بزرگ نمادین در شهرها و میادین استفاده نمی شوند. به طور کلی تندیسها یا جوایز (تروفی) در زبان لاتین مفاهیمی متفاوت از یکدیگر دارند ولی در فرهنگ لغت ما هر دوی آنها مفاهیمی یکسان دارند. امروزه تندیسها در کشور ما بیشتر جنبه تبلیغاتی  پیدا کرده اند و شرکتهای خصوصی و دولتی بزرگ نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت های خاص برای تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی و یا به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی ارزنده، به آنها تندیس اهدا می کنند. برای ساخت تندیس معمولا از لوگو یا المانهای مشخص شرکتها یا جشنواره ها استفاده شده که با دیگر عناصر ترکیب شده و تندیس را به وجود می آورند.

متریال مورد استفاده:

در تندیس عمده متریال مصرفی در ساخت تندیس های امروزی پلکسی گلاس است . پلکسی گلاس ها بخاطر تنوع بالایشان در ضخامت ، رنگ و همچنین فرم پذیری و قیمت مناسب آنها بیشتر از متریالهای دیگر مانند چوب و فلز مورد توجه قرار گرفته اند . اما همان طور که اشاره شد از فلزهایی مانند سرب ، برنج و آهن نیز در ساخت تندیس استفاده می گردد . از متریالهای دیگر می توان به چوب ، سنگ و یا جنسهای مشابه سنگ نظیر پلی استر ( رزین ) اشاره کرد


 

برای ثبت سفارش درسایت نوین تندیس لینک روبرو را کلیک کنید

به نوین‌تندیسی‌ها، امتیاز دهید... 🙂

میانگین امتیازات ۵ از ۵
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.